Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Carlo Janka a câştigat titlul mondial la slalom uriaş

Carlo Janka a câştigat titlul mondial la slalom uriaş

13 Feb 2009   •   18:16

Elveţianul Carlo Janka a avut o evoluţie excelentă vineri, la Val d'Isere, şi a câştigat titlul mondial la slalom uriaş cu un avans de aproape trei pătrimi de secundă. Janka, în vârstă de 22 de ani, care a câştigat bronzul la coborârea de sâmbătă, a adus a doua medalie de aur pentru Elveţia în resortul francez, după victoria obţinută de Didier Cuche săptămâna trecută.
Janka, care a obţinut prima victoie într-o etapă de Cupă Mondială tot aici în 2008, s-a impus în faţa campionului olimpic Benjamin Raich din Austria şi a americanului Ted Ligety, fiind cronometrat cu un timp cumulat de 2 minute şi 18.82 secunde.