Antena 3 CNN Sport Alte sporturi IRB Nations Cup 2009. România, la cinci metri de o surpriză, după 16-20 cu Franţa A

16 Iun 2009   •   22:08

?Stejarii? s-au plecat cu greu în faţa echipei secunde a ?cocoşului galic?, Franţa A, în etapa a doua a competiţiei IRB Nations Cup, găzduită de stadionul ?Arcul de Triumf? din Bucureşti. România a fost învinsă cu 20-16, ratând pe final posibilitatea de a înscrie un eseu câştigător.

Naţionala noastră a avut o primă repriză mai slabă, fiind condusă cu 17-0 de oaspeţi, care au intrat cu un avantaj confortabil la pauză, 17-3. În partea secundă, ?stejarii? au evoluat mult mai bine şi au redus diferenţa de pe tabelă la un singur punct, 16-17.

La acest scor şi cu două minute rămase de disputat din timpul de joc, Dumitraş a avut o tentativă nereuşită de dropgol, iar în cele din urmă francezii au reuşit să înscrie o lovitură de pedeapsă şi au dus scorul la 20-16.

Deşi timpul de joc expirase, arbitrul a mai prelungit câteva minute partida, timp în care România a avut şansa de a trece decisiv în avantaj, însă ?stejarii? au pierdut balonul într-o grămadă spontană la cinci metri de terenul de ţintă advers.

În alte partide jucate marţi, Scoţia A a dispus de Uruguay cu 27-3, iar Italia A a întrecut Rusia cu 35-3. Următorul meci al României se va disputa duminică, 21 iunie, de la ora 18:00, în compania reprezentativei Italia A. Meciul, contând pentru ultima etapă a IRB Nations Cup 2009, este transmis în direct de TVR 2. De la ora 16:00 se dispută Rusia ? Uruguay, pentru ca turneul să se încheie cu meciul Franţa A ? Scoţia A, de la ora 20:00.

În prima etapă, disputată vineri, 12 iunie, s-au înregistrat următoarele rezultate: Italia A - Franţa A 15-31, Scoţia A ? Rusia 49-7, România ? Uruguay 17-11.