Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Laura Jurca, Diana Bulimar și Andrei Muntean, pe podium la Cupa Mondială de la Doha

27 Mar 2015   •   20:18

Românca Laura Jurca s-a clasat pe locul al doilea în finala de la sol, Diana Bulimar a fost a treia la bârnă, iar Andrei Muntean a ocupat locul al treilea la paralele, vineri, în concursul de gimnastică artistică din Cupa Mondială Challenge de la Doha (Qatar), scrie Agerpres.

În finalele de joi, Diana Bulimar s-a clasat a doua la paralele, iar Andrei Muntean a terminat pe trei la inele.

Laura Jurca a obținut locul al doilea la sol, cu 13,800, fiind devansată de elvețianca Giulia Steingruber, 14,555. Pe trei s-a clasat o altă gimnastă din Țara Cantoanelor, Ilaria Kaeslin, cu 13,750 p.

În finala de la bârnă, Diana Bulimar s-a clasat a treia, cu 14,025 puncte, fiind devansată de vietnameza Thi Ha Thanh Phan, 14,250 p, și Steingruber, 14,125 p, în timp ce Laura Jurca a terminat a patra, cu 13,425 p.

Andrei Muntean, care a evoluat în trei finale la Doha, a ocupat locul al treilea la paralele, cu 15,550, primul loc revenindu-i azerului Oleg Stepko, 15,750 p, în timp ce pe locul al doilea s-a clasat columbianul Jossimar O. Calvo, 15,725 p. Marius Berbecar a încheiat pe ultimul loc, cu 13,950 p.

Muntean a fost aproape de podium și la sărituri, unde a ocupat doar locul 4, cu o medie de 14,262 puncte (14,900, respectiv 13,625 p). Victoria a revenit armeanului Artur Davtian, 15,025 p, urmat în clasament de brazilianul Diego Hypolito, 14,662 p, și de letonul Vitaljis Kardasovs, 14,312 p. Berbecar a ocupat locul 7, cu 13,925 p.

În finala de la bară, Cristina Bățagă a ocupat locul 4, cu 13,875 p, la egalitate cu croatul Marijo Moznik, în timp ce Vlad Cotuna a fost ultimul (locul 8), cu 11,125 p. Argentinianul Nicolas Cordoba a câștigat finala, cu 15,250 p, urmat de niponul Kazuyuki Takeda, 14,900 p, și de americanul Danell Leyva, 13,975 p.