Antena 3 CNN Sport Alte sporturi O medalie de aur şi una de bronz pentru România la Universiada de la Shenzhen, la gimnastică aerobică

de M.T.    |    22 Aug 2011   •   14:08

Luni, în cadrul concursului de gimnastică aerobică de la Jocurile Mondiale Universitare de la Shenzhen (China), România a cucerit o medalie de aur la echipe şi una de bronz la grup.

La proba pe echipe, Andreea Bogati, Laura Andreea Cristache, Tudorel Valentin Mavrodineanu, Petru Tolan Porime, Anca Claudia Surdu şi Mircea Zamfir s-au clasat pe primul loc, la egalitate cu reprezentanţii Chinei, în timp ce Rusia a ocupat poziţia a treia.

În proba de grup, România, în formula Andreea Bogati, Laura Andreea Cristache, Petru Tolan Porime, Anca Claudia Surdu şi Mircea Zamfir, a fost devansată de China şi de Rusia, obţinând locul 3 şi medalia de bronz.

Astfel, bilanţul delegaţiei României la Universiada de la Shenzhen a ajuns la 16 medalii, 3 de aur, 4 de argint şi 9 de bronz.