Antena 3 CNN Sport Alte sporturi România, campioană europeană la rugby, U-21

România, campioană europeană la rugby, U-21

10 Mai 2009   •   13:56

România a câştigat campionatul european de rugby la categoria U-21, după ce a învins în finală formaţia Georgiei. Partida a avut loc sâmbătă la Madrid, iar scorul a evoluat fericit pentru echipa noastră. După ce au fost conduşi la pauză cu 0-17, jucătorii noştri au reuşit să se impună cu 27 la 20. Iată că sportul ne face să ne simţim mândri că suntem români, iar echipa campionă de rugby ne dă speranţe pentru un viitor frumos.
Formaţia României a fost compusă din: Alexandru Brăileanu, Gabriel Sibiceanu, Ionel Munteanu, Adrian Udroiu, Alexandru Vâlcu, Alexandru Mitu, Florin Rusu, Sergiu Ursache, Valentin Ivan, Nicu Igna, Georgel Cătuna, Viorel Zamfir, Ionel Cazan, Radu Ilie, Ionuţ Florea. Pe banca de rezerve, antrenorul Alexandru Achim a avut următorii jucători: Marian Pânzaru, Florin Enache, Ionuţ Zaharia, Mihai Beldean, Lucian Moroşan, Alexandru Vărzaru, Adrian Oprea, George Cătănoiu, Andrei Costan.
Performanţa reuşită de echipa de rugby U-21 vine la o săptămână după ce reprezentativa U-20 a României a câştigat Campionatul Mondial din Kenya, divizia secundă, promovând astfel în elită.