Antena 3 CNN Sport Alte sporturi România s-a clasat pe locul 4 în finala feminină pe echipe de la CM de gimnastică

de M.T.    |    11 Oct 2011   •   14:58

La fel ca şi în 2010, la Rotterdam, România a încheiat pe locul 4 finala feminină pe echipe de la Campionatele Mondiale de gimnastică de la Tokyo.

Gimnastele pregătite de Octavian Belu au obţinut un punctaj total de 172,412 (40,032 la paralele, 45,099 la bârnă, 43,132 la sol şi 44,149 la sărituri), iar cea mai bună notă din concurs a fost reuşită de Ana Porgras, 15,300 la bârnă.

Medalia de aur a fost câştigată de Statele Unite ale Americii (179,411 puncte), podiumul fiind completat de campioana mondială de la ediţia precedentă, Rusia (175,329 puncte), şi de China (172,820 puncte). Marea Britanie, Germania, Japonia şi Australia au încheiat, în această ordine, pe poziţiile 5-8.

România a început concursul la paralele, în mod tradiţional cel mai slab aparat al echipei noastre. Elevele lui Octavian Belu nu au reuşit nici de această dată să se descurce prea bine, obţinând doar 40,032 puncte, astfel că, după prima rotaţie, gimnastele noastre ocupau ultimul loc.

La bârnă, Ana Porgras şi Cătălina Ponor au obţinut note mari, 15,300, respectiv, 15,166, iar româncele au urcat la jumătatea finalei până pe locul 5, cu 85,131 puncte. Fetele noastre au ajuns pe poziţia a patra după exerciţiile de la sol, cu un total de 128,263 puncte.

Echipa României şi-a încheiat evoluţia la sărituri, acolo unde Diana Chelaru, Raluca Haidu şi Cătălina Ponor au obţinut un punctaj de 44,149, insuficient însă pentru a depăşi in-extremis echipa Chinei.