Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Rusia, din nou campioană mondială la hochei pe gheaţă după o finală cu Canada (VIDEO)

11 Mai 2009   •   02:37

Rusia a revenit şi a învins Canada cu 2-1 pentru a câştiga Campionatul Mondial de Hochei pe gheaţă pentru a doua oară consecutiv, după o reeditare a finalei de anul trecut.

Jason Spezza a deschis scorul pentru Canada, dar Oleg Saprikin a egalat în prima repriză, iar Alexander Radulov a înscris golul victoriei cu cinci minute înainte de finalul reprizei secunde. Ruşii, care câştigaseră finala de anul trecut cu 5-4, după prelungiri, pe tărân canadian, au supravieţuit apoi unei reprize a treia foarte tensionate pentru a-şi adjudeca trofeul.

Suedia a învins Statele Unite ale Americii în finala mică şi a cucerit medalia de bronz, Carl Gunnarsson înscriind golul victoriei în repriza a treia şi lăsând adversarii să viseze în continuare la prima medalie din 2004. ?Suntem fericiţi că am câştigat bronzul. Am jucat în faţa unei echipe cu un stil interesant, însă am jucat mai bine?, a spus Bengt-Ake Gustafsson, antrenorul Suediei.