Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Ucraineanul Vitali Buts câştigă Turul de Ciclism al României

Ucraineanul Vitali Buts câştigă Turul de Ciclism al României

Sursa foto: Foto: sptfm.ro
07 Iul 2013   •   19:35
Rutierul ucrainean Vitali Buts (Kolls Cycling Team) a câştigat ediţia a 50-a a Turului Ciclism al României, competiţie ce s-a încheiat, sâmbătă, la Bucureşti, şi la care au participat 117 ciclişti de la 17 echipe.
Buts a fost declarat câştigătorul competiţiei, conform ierarhiei de vineri, după ce etapa de sâmbătă, de la Bucureşti, a fost perturbată de furtună.
"A fost foarte frumos. Sunt foarte mulţumit că am participat la această competiţie. Am concurat pentru prima dată aici şi mi-a plăcut totul", a declarat Buts pentru Dolce Sport.
Vitali Buts era lider în clasamentul general al competiţiei încă din etapa a doua.
În clasamentul final, cel mai bun român a fost Oleg Berdos (Tuşnad Cycling Team).