Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Aston Villa - Chelsea 2-1. Londonezii cedează primul loc lui United. Rezultate Anglia

Sursa foto: frank lampard
17 Oct 2009   •   21:08

Chelsea a înregistrat a doua sa înfrângere în acest sezon de Premier League, sâmbătă, pe terenul lui Aston Villa. Trupa lui Carlo Ancelotti a pierdut, astfel, primul loc în clasament în favoarea lui Manchester United, învingăroare acasă cu Bolton. Înfrângerea lui Chelsea a venit după două goluri marcate de fundaşi ai "ciocănarilor", care au întors partida după reuşita lui Drogba, într-un meci tulburat de schimbarea arbitrului în ultimele momente care au precedat partida.
Debutul meciului de la Birmingham a fost întârziat, după ce arbitrul Steve Bennet a anunţat în ultimul moment că este bolnav de gripă şi nu poate conduce partida. În locul său a oficiat de Kevin Friend.
Cu un moral bun după calificarea la Cupa Mondială obţinută sâmbătă, cu naţionala Coastei de Fildeş, Drogba a început ca din tun meciul cu Villa şi a înscris în minutul 15, cu concursul veteranului portar Brad Friedel. Americanul a început, însă, să îşi facă datoria din acel moment, iar Villa a putut reveni în joc. Întâi Dunne a profitat de o intervenţie greşită a lui Lampard şi l-a bătut pe Cech cu o lovitură de cap din plonjon, iar apoi Collins a stabilit scorul final în minutul 52 cu o lovitură de cap în urma unui corner bătut de Young, potrivit Eurosport.
Rezultatul o lasă pe Chelsea cu 21 de puncte din nouă meciuri, lucru care înseamnă că United, prin victoria sa de la Bolton, urcă pe primul loc, cu un punct mai mult.