Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Barca, prea puternică pentru Bilbao. Xavi şi Pedro oferă catalanilor un avantaj de 2-1 în Supercupă (VIDEO)

17 Aug 2009   •   03:51

FC Barcelona a învins Athletic Bilbao cu 2-1 în prima manşă a SuperCupei Spaniei, duminică seara.

Meciul anual de deschidere al sezonului spaniol aduce faţă în faţă campioana din La Liga şi câştigătoarea Cupei Regelui. Barca a reuşit ?dubla? în sezonul trecut, astfel că Bilbao a primit şansa de a-şi lua revanşa după înfrângerea din finala Cupei. Bilbao a pierdut cu 4-1 atunci, dar cele câteva meciuri jucate în preliminariile Europa League a găsit gazdele într-o formă mai bună acum, pe teren propriu.

Oscar de Marcos a dus Bilbao în avantaj, chiar înainte de pauză, când şutul lui a fost deviat. Xavi a egalat totuşi pentru oaspeţi în minutul 58, iar Pedro a dus scorul la 2-1 nouă minute mai târziu, cu un şut de la distanţă. Bilbao nu a mai reuşit să egaleze şi acum are o sarcină dificilă pentru returul de săptămâna viitoare, de pe Camp Nou.