Antena 3 CNN Sport Fotbal extern COPA AMERICA 2015. Guerrero trimite Peru în semifinale, cu un hat-trick

COPA AMERICA 2015. Guerrero trimite Peru în semifinale, cu un hat-trick

26 Iun 2015   •   10:06

Peru s-a calificat în semifinalele Copa America 2015, după ce a învins cu scorul de 3-1 reprezentativa Boliviei, grație unei triple a atacantului Paulo Guerrero, joi seara, pe Estadio Muncipal German Becker din Temuco (Chile), în fața a 16.800 de spectatori.

Guerrero, fost jucător la Bayern Munchen şi Hamburg, a înscris primele două goluri rapid, în minutele 19 şi 22, ca apoi să îşi treacă în cont hattrickul în minutul 73. Golul de onoare al bolivienilor a fost înscris de Marcelo Martins Moreno, care a transformat un penalty în minutul 83.

Cu această triplă, Guerrero l-a egalat în topul golgheterilor pe Arturo Vidal din Chile, ambii cu trei reuşite. În vârstă de 31 de ani, Guerrero a fost golgheterul Copa America în 2011.

Peruanii urmează să întâlnească în semifinala programată luni, la Santiago de Chile, selecționata țării-gazdă, care a reușit miercuri să elimine deținătoarea trofeului, echipa Uruguayului, în fața căreia s-a impus la limită (1-0).