Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Costa de Fildeş a debutat cu victorie la Cupa Africii. Angola câştigă cu Burkina Faso

Sursa foto: Foto: Agerpres/AP
de M.T.    |    23 Ian 2012   •   11:21

Cotată de majoritatea specialiştilor cu prima şansă la cucerirea trofeului, Costa de Fildeş a debutat cu dreptul la Cupa Africii, competiţie care se desfăşoară în Guineea Ecuatorială şi Gabon.

În primul meci din Grupa B, la Malabo, ivorienii s-au impus cu 1-0 în faţa Sudanului. Unicul gol al partidei a fost marcat de atacantul lui Chelsea, Didier Drogba, în minutul 39.

În aceeaşi grupă, Angola, cu fostul stelist Carlos în poartă, a câştigat cu 2-1 întâlnirea cu Burkina Faso.

Angolezii au deschis scorul în debutul părţii secunde, prin Mateus, însă Alain Traore a restabilit egalitatea cu o frumoasă execuţie din lovitură liberă. Rezultatul final a fost stabilit în minutul 68 de fostul atacant al lui Manchester United, Manucho.

Luni va intra în competiţie şi cea de-a doua gazdă a turneului, Gabon, care va întâlni, la Libreville, naţionala Nigerului. Celălalt meci al zilei se va disputa între Maroc şi Tunisia.