Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Cupa Africii: Victorii la debut pentru Gabon şi Tunisia

Cupa Africii: Victorii la debut pentru Gabon şi Tunisia

Sursa foto: Foto: Agerpres/AP
de M.T.    |    24 Ian 2012   •   08:28

După ce Guineea Ecuatorială a debutat cu victorie la Cupa Africii, şi cealaltă gazdă a competiţiei, Gabon, a avut parte de un succes în primul meci din turneu, 2-0 în faţa Nigerului.

Pierre-Emerick Aubameyang a deschis scorul pentru Gabon după jumătate de oră de joc, colegul lui Bănel Nicoliţă de la St. Etienne profitând de o ieşire greşită a portarului advers, pentru ca Stephane Nguema să dubleze avantajul gazdelor în ultimul minut al primei reprize.

În cel de-al doilea meci din grupa C, desfăşurat tot la Libreville, Tunisia a reuşit să se impună cu 2-1 în faţa Marocului.

Khaled Korbi a marcat primul gol al partidei, în minutul 36, iar Youssef Msakni a dus scorul la 2-0 cu un sfert de oră înainte de final.

Marocanii au redus din diferenţă în minutul 85, când Houssine Kharja a înscris din apropiere, dar nu au mai putut forţa egalarea.

Marţi se va încheia prima etapă din faza grupelor, odată cu disputarea meciurilor din grupa D, Ghana - Botswana şi Mali - Guinea.