Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Cupa Angliei: Manchester United, eliminată de Leeds. Chelsea a făcut scor cu Watford

03 Ian 2010   •   19:42

Cupa Angliei a avut parte de o surpriză de proporţii în runda a treia, duminică, după ce Sir Alex Ferguson a suferit prima înfrângere în această etapă a competiţiei de la preluarea formaţiei Manchester United în 1986, scor 0-1.

Mai mult, "diavolii roşii" au fost învinşi pe teren propriu de o formaţie din al treilea eşalon, Leeds United. Pentru Leeds aceasta a fost prima victorie pe Old Trafford din 1981, în urmă cu 17 meciuri.

Singurul gol al partidei a fost înscris de Jermaine Beckford în prima repriză, iar Wayne Rooney a fost cel mai aproape de egalare înainte de pauză. Şanse de gol şi-au creat ambele formaţii şi după pauză, însă Owen şi Beckford au ratat ocaziile şi rezultatul a rămas neschimbat.
Într-o altă partidă, Chelsea Londra şi-a subliniat ambiţiile de a cuceri trofeul cu o victorie categorică, scor 5-0, în faţa lui Watford.