Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Dinamo Kiev şi Fiorentina, primele surprize ale serii în Europa League. Inter şi Ajax ELIMINATE

19 Mar 2015   •   22:35

Dinamo Kiev şi Fiorentina au reuşit primele surprize ale serii în Europa League, în optimile competiţiei.

În prima partidă a serii, Napoli a plecat neînvinsă de la Moscova, 0 - 0 cu Dinamo, calificându-se după 3 - 1 în tur.

Fiorentina a avut un debut de partidă fantastic pe Olimpico, marcând de trei ori în primele 22 de minute, prin Gonzalo Rodriguez, Marcos Alonso şi Jose Maria Basanta, echipa Viola asigurându-şi calificarea cu scorul general de 4 - 1.

Dinamo Kiev venea după o înfrângere, 1 - 2 la Liverpool, contra lui Everton. Elevii lui Serghei Rebrov au făcut o partidă fantastică, reuşind să se impună cu 5 - 2, graţie reuşitelor lui Yarmolenko, Teodorczyk, Veloso, Gusev şi Antunes, în timp ce pentru Everton au marcat Lukaku şi Jagielka.

Internazionale Milano a pierdut şi partida retur, pe teren propriu, contra lui Wolfsburg, scor 1 - 2, după ce în tur fuseseră învinşi cu 3 - 1.

În duelul spaniol, Sevilla s-a impus şi pe teren propriu, 2 - 1, după victoria cu 3 - 1 din tur.

Club Brugge merge mai departe, în dauna lui Beşiktaş, 5 - 2 la general, după 2 -1 şi 3 - 1.

Torino a fost eliminată de Zenit, după 0 - 2 în tur şi doar 1 - 0 în partida retur.

Dnepr a avut nevoie de 120 de minute pentru a se califica, graţie golului marcat în deplasare. Ucrainenii au pierdut în Olanda, în faţa lui Ajax, 1 - 2, însă în tur câştigaseră cu 1 - 0.