Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Echipa lui Lucescu a făcut spectacol în Turcia: Sivasspor ? Şahtior 0-3. Vezi toate rezultatele din Europa League

21 Aug 2009   •   01:37

Şahtior Doneţk, formaţia antrenată de Mircea Lucescu, este cu un picior în grupele Europa League, după ce s-a impus, cu 3-0, pe terenul formaţiei turce Sivasspor. Eliminată de FC Timişoara din Liga Campionilor, ultima câştigătoare a Cupei UEFA a dominat copios meciul din Turcia şi a deschis scorul încă din minutul 6, prin Gai.

Cu Răzvan Raţ integralist, Şahtior a dominat toată partida şi a mai punctat de două ori în ultimul sfert de oră, prin golurile marcate de Ilsinho şi Kobin.

Altfel, Hamburg Toulouse, PSV, Galatasaray, Benfica, Ajax, Lazio, Everton, Dinamo Zagreb, Valencia şi Villarreal au câştigat şi ele la scor, apropiindu-se de faza următoare a competiţiei. Nu la fel de norocoasă a fost AS Roma, care a lăsat un avantaj de două goluri să îi scape printre degete, fiind egalată, scor 3-3, în meciul disputat cu MFK Kosice în Slovacia.