Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Grupa I. BATE obţine trei puncte la Everton, Benfica menţine AEK pe ultimul loc

Grupa I. BATE obţine trei puncte la Everton, Benfica menţine AEK pe ultimul loc

18 Dec 2009   •   00:04

BATE Borisov a reuşit să părăsească Europa League cu capul sus, după ce a învins, scor 1-0, pe terenul lui Everton. BATE a profitat de faptul că englezii erau calificaţi de pe locul doi în 16-imile competiţiei, fără şanse de a urca în clasament.

În urma acestui rezultat, BATE a obţinut cu trei puncte mai mult decât AEK Atena şi s-a clasat pe locul trei în grupa I, în timp ce grecii, învinşi cu 2-1 la Lisabona, de Benfica, au încheiat grupa pe ultimul loc.

Maria a deschis scorul în partida dintre Benfica şi AEK, în minutul 45, după ce în minutul 14 Menezes ratase un penalty pentru gazde. Tot Maria a făcut 2-0 în minutul 73, pentru ca Blanco să stabilească scorul final în minutul 84. Benfica a înregistrat astfel o victorie pentru palmares, locul I în grupă fiind adjudecat încă dinaintea ultimei etape.