Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Hapoel câştigă grupa C după 1-0 cu Hamburg. Celtic egalează la Viena, după 0-3 pentru Rapid

17 Dec 2009   •   22:18

Situaţia în grupa C era aproape clarificată înaintea ultimei etape, miza fiind doar primul loc şi statutul de cap de serie pentru şaisprezecimi. Pentru asta se întâlneau, în meci direct, Hapoel Tel Aviv şi Hamburger SV. Israelienii au profitat de avantajul terenului propriu şi s-au impus cu 1-0, singurul gol al partidei fiind marcat de Yeboah, în minutul 23.

În cealaltă partidă a grupei s-au întâlnit Rapid Viena şi Celtic Glasgow, iar după 20 de minute de joc părea că austriecii vor umili gruparea cu aspiraţii de a evolua în Premier League. Jelavic, în minutele 1 şi 8, şi Salihi, în minutul 19, au făcut rapid 3-0 pentru gruparea de Viena, însă Celtic Glasgow a revenit treptat.

Fortune a redus din handicap în minutul 24 şi tot el a punctat pentru scoţieni în repriza a doua, în minutul 67, pentru ca scorul final să fie stabilit de McGowan, în ultimul minut de joc.