Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Iker Casillas, cel mai bun portar al lumii în 2008

Iker Casillas, cel mai bun portar al lumii în 2008

10 Ian 2009   •   16:12

Portarul spaniol al lui Real Madrid, Iker Casillas, a fost ales de către Federaţia Internaţională de Istorie şi Statistică Fotbalistică (IFHHS) drept că mai bun jucător al lumii pe postul său, în anul care s-a încheiat. Conform cotidianului spaniol Marca, el a strând nu mai puţin de 249 de puncte în clasamentul alcătuit de către Federaţie, cu 79 de puncte mai mult decât următorul clasat, italianul Gianluigi Buffon.
Poziţia ocupată de Casillas în clasament se datorează, fără îndoială, faptului că a câştigat două trofee importante în 2008, el fiind atât campion al Spaniei cu Real Madrid, cât şi campion european cu Spania, la Campionatul European din Elveţia şi Austria. Chiar dacă nu s-a evidenţiat cu echipa sa în Liga Campionilor, el a avut performanţe lăudat în competiţiile în care a participat. În 2007, Casillas s-a clasat pe poziţia a treia în acelaşi clasament.
Podiumul clasamentului este completat de "Gigi" Buffon (Juventus), cu 170 de puncte, şi Edwin van der Saar (Manchester United) cu 143 de puncte. Marea surpriză din acest top este rusul Igor Akinfeev, portarul rus al lui ŢSKA Moscova, care a ajuns până în semifinalele Campionatului European din vară, cu echipa naţională a Rusiei.