Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Incidente la un meci din Copa Sudamericana: Un jucător, bruscat de un fan (VIDEO)

12 Aug 2009   •   16:15

Un fan înrăit al formaţiei Blooming, din Bolivia, a atacat un jucător al grupării oaspete, Club Atletico River Plate, în timpul unui meci din Copa Sudamericana. Partida dintre Blooming şi gruparea uruguayană a fost oprită în repriza secundă, la scorul de 1-0 pentru River Plate.

De altfel, scorul înregistrat pe tabela de marcaj în momentul în care suporterul gazdelor l-a doborât la pământ pe atacantul Henry Gimenez a fost şi cel pe care organizatorii competiţiei l-au consemnat drept cel final.

Mai mult, Blooming ar putea fi exclusă din competiţiile continentale, Copa Sudamericana fiind a doua competiţie ca importanţă pentru echipele din America de Sud, după Copa Libertadores.

Incidentul vine la scurt timp după ce meciul amical dintre Penarol din Uruguay si Newells Old Boys, Argentina, a fost oprit in minutul 38 cand Julio Mozzo l-a făcut knock-out pe Diego Mateo, iscând o încăierare generală, de data asta între jucători.