Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Juventus şi Milan rămân în fruntea clasamentului din Serie A

Juventus şi Milan rămân în fruntea clasamentului din Serie A

08 Ian 2012   •   21:44

Juventus a rămas pe podiumul clasamentului din Serie A, după ce a trecut cu 1-0 de Lecce pe stadionul Via del Mare. Alessandro Matri a înscris unicul gol al meciului, la cinci minute după ce a intrat pe teren forţat de accidentarea lui Fabio Quagliarella.

"Lanterna roşie" Lecce a avut ocazii să revină în joc însă Gianluigi Buffon a intervenit bine de fiecare dată. Matri putea să mai înscrie şi el în repriza secundă, în timp ce Mirko Vucinic a forţat o intervenţie la limită a lui Massimiliano Benassi pe final.

Juve rămâne pe locul doi în urma acestui rezultat, doar cu un golaveraj inferior lui AC Milan, campioana en-titre câştigând cu 2-0 la Atalanta. De partea cealaltă, Lecce se află acum la nouă puncte de salvarea de la retrogradare, după ce Bologna a trecut cu 2-0 de Catania.