Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Lazio câştigă derby-ul cu numărul 135 din istoria Romei, în Serie A

Lazio câştigă derby-ul cu numărul 135 din istoria Romei, în Serie A

Sursa foto: Foto: EPA/Intact Images
17 Oct 2011   •   15:40

Miroslav Klose a marcat un gol dramatic în prelungirile partidei pe care Lazio a câştigat-o cu 2-1 în faţa rivalei AS Roma, în derby-ul etapei din Serie A şi al 135-lea din prima ligă din istoria oraşului.

Roma a deschis scorul devreme prin Pablo Osvaldo, care a finalizat cu uşurinţă în minutul cinci. Dar faza care a schimbat meciul a venit în minutul cinci al reprizei secunde, când Simon Kjaer a fost eliminat în mod controversat, după ce l-a tras pe Cristian Brocchi în careu.

Hernanes a convertit penalty-ul în gol şi, în al patrulea minut al prelungirilor, după alte două bare ale echipei sale, Klose a marcat golul victoriei pentru Lazio, dejucând pasul la ofsaid al adversarilor.

Primul derby dintre cele formaţii, în Serie A, s-a disputat pe 8 decembrie 1929 şi s-a terminat cu victoria cu 1-0 a Romei, graţie unui gol înscris de Rodolfo Volk. Din 135 de partide, Lazio a câştigat 34, în timp ce Roma s-a impus de 47 de ori, iar 54 de partide s-au încheiat la egalitate.