Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Lazio pierde derby-ul local cu AS Roma şi rămâne la un punct de retrogradare. Vezi rezultatele din Serie A

07 Dec 2009   •   01:56

AS Roma a câştigat dreptul de laudă în faţa rivalei locale Lazio, pe care a învins-o cu 1-0 pe Stadio Olimpico. Meciul a fost oprit timp de cinci minute în prima repriză, din cauza unor petarde care au explodat în tribune, iar Lazio a nimerit bara prin Mauro Zarate după o oră de joc.

Unicul gol al partidei a venit însă în minutul 79, când Marco Cassetti a înscris din centrarea lui Mirko Vucinic. Roma a terminat apoi partida în inferioritate numerică, după ce mijlocaşul David Pizarro a fost eliminat în minutul 88, pentru două cartonaşe galbene primite în tot atâtea minute.

Altfel, Fiorentina s-a apropiat şi ea de locurile de Liga Campionilor, la un punct, după 2-0 pe teren propriu cu Atalanta. Juan Vargas a spart gheaţa din centrarea lui Jovetic, în minutul 26, iar Alberto Gilardino a stabilit scorul de 2-0 cu un minut înainte de final, la cinci minute după ce Jaime Valdes a fost eliminat la oaspeţi.