Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Marica înscrie şi Stuttgart obţine prima victorie din septembrie. Vezi rezultate Bundesliga

19 Dec 2009   •   22:54

Vfb Stuttgart a prins gustul victoriei sub conducerea noului antrenor Christian Gross. După ce a eliminat Unirea Urziceni din Liga Campionilor, gruparea germană a obţinut şi prima victorie în Bundesliga din septembrie, 3-1 cu Hoffenheim, pe teren propriu.

Cele trei puncte obţinute ajută Stuttgart în lupta pentru evitarea retrogradării, iar atacantul român Ciprian Marica a contribuit şi el la victorie cu golul marcat în minutul 32, din penalty.

Maicousel a egalat cu un minut înainte de pauză, însă Gustavo a primit cartonaşul roşu pentru oaspeţi în minutul 52 şi Stuttgart a profitat pentru a forţa atacul. Rezerva Cacau, în minutul 67, şi Sami Khedira, în minutul 82, au stabilit scorul final şi au adus mult dorita victorie, ce a urcat echipa pe locul 14 în clasament, cu 16 puncte.