Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Real Madrid învinge Zaragoza la scor de tenis, în ultimul meci din 2009

Real Madrid învinge Zaragoza la scor de tenis, în ultimul meci din 2009

20 Dec 2009   •   18:32

Real Madrid a oferit un spectacol impresionant în prima repriză contra lui Real Zaragoza şi s-a impus în final cu 6-0 pe Santiago Bernabeu, terminând anul 2009 la două puncte în urma liderului FC Barcelona.

Cu Barca ocupată în Abu Dhabi cu Cupa Mondială a Cluburilor, Real Madrid s-a apropiat decisiv în clasament, graţie celor patru goluri înscrise înainte de pauză. Gonzalo Higuain a deschis scorul în minutul trei şi a mai punctat o dată după jumătate de oră cu un lob peste portarul Javier Lopez Vallejo. Argentinianul are acum zece goluri înscrise în La Liga, în acest sezon. Între reuşitele lui, Rafael van der Vaart a înscris şi el o "dublă" rapidă, în timp ce Cristiano Ronaldo (50) şi Karim Benzema (71) au stabilit scorul final în repriza secundă.

În urma acestui rezultat, Real Madrid s-a distanţat la şapte puncte de FC Sevilla, care a pierdut cu 2-1 împotriva lui Getafe.