Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Rennes, eliminată din Cupa Franţei de o formaţie de amatori

Rennes, eliminată din Cupa Franţei de o formaţie de amatori

Sursa foto: quevilly
10 Feb 2010   •   10:42

Formaţia din prima divizie franceză Stade Rennais a părăsit marţi Cupa Franţei din optimile de finală. Echipa care a învins-o pe Rennes se numeşte Quevilly şi este o echipă amatoare, din liga a patra franceză. Explicaţiile sunt greu de găsit, în special în condiţiile în care jocul lui Rennes nu parea să scârţâie în ultimele partide de campionat.
Nici un gol nu a putut fosta echipă a lui Ladislau Boloni să le marcheze amatorilor de la Quevilly, spre surprinderea unei ţări întregi. Mai mult, Rennes a şi încasat unul în minutul 44, atunci când Beaugrard i-a lăsat mască pe jucătorii echipei din Ligue 1. Şi, spre lauda lor, jucătorii veniţi din liga a patra au ţinut piept până la sfârşit lui Rennes, echipă care a trimis titularii în teren încă din primul minut. După 90 de minute, scorul era tot 1-0, iar Quevilly s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Franţei.