Antena 3 CNN Sport Fotbal extern România a debutat cu dreptul în preliminariile EURO 2016, 1-0 cu Grecia în deplasare

08 Sep 2014   •   00:38

Naționala de fotbal a României a învins Grecia cu scorul de 1-0 (1-0), duminică seara, pe stadionul ''Georgios Karaiskakis'' din Pireu, cu porțile închise, și a debutat cu dreptul în Grupa F a preliminariilor EURO 2016.

Golul victoriei a fost marcat de Ciprian Marica (10), dintr-un penalty obținut de Alex Chipciu în urma unui duel cu Holebas. Victoria este cu atât mai mare cu cât tricolorii au jucat aproape o repriză în inferioritate numerică, Marica fiind eliminat în minutul 53 pentru două cartonașe galbene.

Echipa lui Victor Pițurcă a obținut trei puncte foarte importante în cursa pentru turneul final din Franța și și-a luat, totodată, o revanșă după ce Grecia a eliminat echipa reprezentativă din barajul pentru CM 2014, cu 3-1 la Pireu și 1-1 la București.

Următorul meci al României va avea loc pe 11 octombrie, la București, cu Ungaria.