Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Scandal în fotbal după golul lui Kylian Mbappe

Scandal în fotbal după golul lui Kylian Mbappe

Franța a învins-o pe Spania, scor 2-1, în finala Ligii Națiunilor. Golul decisiv, a fost reușit de Kylian Mbappe în minutul 80; totuși, superstarul lui PSG a fost acuzat că a marcat din poziție de offside.

Sursa foto: Twitter/eurojournalENG
de Alexandra Ionescu    |    11 Oct 2021   •   08:35

Reluările arată că fotbalistul francez se afla în poziție de ofside, dar VAR-ul a confirmat golul. Surprinzător este faptul că tehnologia video nu a arătat ulterior cum s-a luat această decizie, așa cum se întâmplă de obicei.

Arbitrul partidei de la Milano a fost englezul Anthony Taylor, în timp ce în camera VAR s-au aflat alți doi englezi (Stuart Attwell, Chris Kavanagh, Lee Beetts și Craig Pawson), dar și un olandez (Pol van Boekel).

„Controversă uriașă!”, a scris Marca, după golul lui Mbappe. „Franța trece în avantaj cu scandal”, consemnează Mundo Deportivo. „Unde te duci Mbappe? Ah, nu e nimic, arbitrul validează golul! Scandalos”, a scris Deportes Cuatro. „Nu se anulează golul?!”, a fost reacția jurnalistului Josep Pedrerol, de la El Chiringuito.

„Este o poziție evidentă în afara jocului! Mbappe influențează jocul și e offsaid chiar dacă Eric Garcia, fundașul Spaniei, atinge mingea înainte”, este verdictul fostului arbitru internațional Alfonso Perez Burrull.

După o primă repriză fără goluri, Mikel Oyarzabal a deschis scorul, în minutul 64, din pasa lui Sergio Busquets. Avantajul ibericilor a durat doar 2 minute. Karim Benzema a egalat  din afara careului, în minutul 66.

Francezii au continuat asalatul la poarta lui Simon, iar Kylian Mbappe a marcat golul victoriei, în minutul 80, din pasa lui Theo Hernandez.

Spania: Unai Simon; Cesar Azpilicueta, Eric Garcia, Aymeric Laporte, Marcos Alonso; Gavi (Koke 75), Sergio Busquets, Rodri (Pablo Fornals 84); Ferran Torres (Mikel Merino 84), Mikel Oyarzabal, Pablo Sarabia (Yeremi Pino 61).

Franța: Hugo Lloris; Jules Kounde, Raphael Varane (Dayot Upamecano 43), Presnel Kimpembe; Benjamin Pavard (Leo Dubois 79), Paul Pogba, Aurelien Tchouameni, Theo Hernandez; Antoine Griezmann (Jordan Veretout 92), Karim Benzema, Kylian Mbappe.