Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Serie A: Roma se apropie de Inter, iar Sampdoria a urcat pe locul patru în clasament

14 Feb 2010   •   02:10

AS Roma s-a distanţat la două puncte de AC Milan, pe locul doi în Serie A, după ce a dispus cu 4-1 de Palermo. Surclasată după victoria Milanului cu Udinese, vineri, Roma nu a pierdut prea mult timp ca să îşi recupereze poziţia în clasament.

Autogolul lui Cesare Bovo din minutul 33 a deschis drumul pentru victoria Romei la un scor mult mai convingător decât evoluţia ei pe Stadio Olimpico. Julio Baptista a dublat avantajul în minutul 53, pentru ca Matteo Brighi să îşi treacă şi el numele pe lista marcatorilor zece minute mai târziu. Fabrizio Miccoli a punctat pentru oaspeţi din penalty, însă o execuţie de excepţie a lui John-Arne Riise trei minute mai târziu avea să stabilească scorul final în favoarea clară a Romei.

După o altă partidă disputată sâmbătă, Sampdoria a urcat două poziţii în ierarhia din Serie A, câştigând cu 2-0 partida cu Fiorentina. Golurile marcate de Franco Semioli şi Giampaolo Pazzini în prima repriză au adus Sampdoriei a patra victorie consecutivă în campionat.