Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Un debut nu foarte special pentru Inter în noul sezon al Serie A: egal acasă cu Bari

24 Aug 2009   •   03:30

Campioana Italiei, Inter Milano, a fost ţinută în şah în mod surprinzător de nou-promovata Bari, în primul meci al noului sezon din Serie A, scor 1-1.

Samuel Eto?o, care s-a transferat de la Barcelona în această vară, a dus echipa lui Jose ?The Special One? Mourinho în avantaj în minutul 55, când a înscris din penalty la debut. Fostul fundaş de la Bayern Munchen, Lucio, nu a avut parte însă de acelaşi debut fericit, Inter fiind egalată cu 17 minute înainte de final, prin golul lui Vitali Kutuzov.

Dacă rivala AC Milan câştigase sâmbătă cu Siena, acelaşi lucru l-a făcut şi cealaltă contracandidată la titlu, Juventus. Torinezii s-au impus pe teren propriu cu 1-0 în partida cu Chievo Verona.

Iaquinta a deschis scorul din minutul 11, după care Juventus a avut meciul la discreţie însă nu a reuşit să se distanţeze decisiv. Chievo a forţat egalarea pe finalul partidei şi a fost aproape de a înscrie în cel puţin trei rânduri, însă Buffon a fost la post şi a reuşit să păstreze avantajul minim.