Antena 3 CNN Sport Încă două medalii de aur pentru România la Cupa Mondială de canoe sprint din Ungaria

România a obținut sâmbătă încă două medalii de aur la Cupa Mondială de canoe sprint din Ungaria, la probele de canoe simplu 1000 m și în cursa de C2 1000 m.

Sursa foto: Facebook Federatia Romana de kanoe
de Alexandra Dima    |    13 Mai 2023   •   15:04

Medaliile au fost obținute de Cătălin Chirilă, care a dominat cursa pe distanța olimpică la canoe simplu 1000 m, și de Ilie Sprîncean-Oleg Nuță, care au câștigat cursa de C2 1000 m, a transmis Comitetul Olimpic și Sportiv Român.

Cătălin Chirilă a fost cronometrat cu timpul de 3:55.10 terminând cursa înaintea germanului Scheibner (3;57.06) și polonezului Glazunow (3:58.58).

Medalia de sâmbătă este a doua de aur obținută de campionul mondial și european la Szeged, după ce vineri Cătălin Chirilă a câștigat aurul la C1 500 m.

Ilie Sprîncean și Oleg Nuță au terminat cursa după 3:48.11 minute. Ei au fost urmați pe podium de echipajele Poloniei (Nowacki-Witkowski) și Moldovei (Tarnovschi-Chihaia).