Antena 3 CNN Sport Off Sport În Brazilia nu te pui cu arbitrul! Jucătorii ce protestau au fost calmaţi cu sprayuri lacrimogene (VIDEO)

27 Mar 2010   •   20:37

Un meci dintr-o ligă inferioară a Braziliei a fost întrerupt în minutul 64 după ce forţele de ordine au intervenit cu sparyuri lacrimogene împotriva jucătorilor.

Fundaşul lui Genus, Robson, a primit un cartonaş roşu pentru un fault în repriza a doua, dar a refuzat să părăsească terenul. Au intrat în acţiune poliţiştii, arătând că nu e de glumit cu deciziile arbitrului. La scorul de 3-0 pentru Moto Clube, cei de la Genus au cedat nervos şi l-au confruntat pe arbitrul întâlnirii, însă acesta a apelat la jandarmi, care au folosit sprayurile lacrimogene împotriva jucătorilor.

După incident, antrenorul lui Genus şi şapte jucători au ieşit de pe teren, acuzând arbitrul de rasism. Oficialii din statul Rondonia au declarat că investighează cazul să evalueze dacă poliţiştii sau arbitrul au exagerat prin comportamentul lor.

Meciul a fost suspendat în minutul 64 şi va fi rejucat.