Antena 3 CNN Sport Off Sport Ratarea secolului în fotbal îi aparţine unui amator care uneori are execuţii de excepţie (VIDEO)

01 Dec 2009   •   17:47

Opt goluri au fost înscrise în partida dintre Harrow Borough şi Waltham Abbey, scor 5-3, însă singurul subiect de discuţie la finalul acestui meci din Isthmian League Premier Division (al 7-lea eşalon fotbalistic din Anglia) a fost ratarea lui Rocky Baptiste din prelungirile reprizei secunde.

Când scorul era deja 5-3, Baptiste a driblat toată echipa adversă, inclusiv portarul, s-a apropiat la 2-3 metri de poartă şi a şutat, puternic, în... bară. Altfel, Baptiste este un atacant decent pentru nivelul la care evoluează, un atacant care înscrie destule goluri. Dovadă stă şi reuşita din urmă cu o lună, împotriva lui Soham Town Rangers, inclusă de asemenea în clipul de mai jos.

În vârstă de 37 de ani, Rocky Baptiste a început ca junior la Chelsea, dar nu a reuşit să obţină un contract profesionist ulterior, devenind o legendă în fotbalul rezervat amatorilor.