Antena 3 CNN Sport Off Sport România s-a clasat pe locul 27 după finalul Jocurilor Olimpice. Bilanţul arată că este cel mai slab rezultat din ultimele şase decenii

Sursa foto: Foto: Mediafax/Bogdan Maran
de O.P.    |    13 Aug 2012   •   05:56

Pentru România a fost o ediţie a Jocurilor olimpice cu emoţii enorme. Sportivii noştri au câştigat nouă medalii, dintre care două de aur, clasând România pe locul 27.

Gimnastele au strălucit ca de fiecare dată, dar au fost şi surprize: la tir, la scrimă sau la haltere.La momentul bilanţului însă, ratările arată că este cel mai slab rezultat al sportivilor români din ultimii 60 de ani.

Prima  zi de concurs la Londra a adus României şi prima medalie. Aşteptările erau mari. Toată luea aştepta o medalie la judo de la Alina Dumitru,  campioana olimpica en-titre. A fost argint de data aceasta. O medalie obţinută cu multă muncă şi durere. Alina a concurat accidentată.

Corina Căprioriu a fost a doua judoka de argint. Primul aur a venit însă de unde nimeni nu se aştepta. Alin Moldoveanu a fost cel mai bun în proba de puşcă cu aer comprimat 10 metri.

Lotul masculin de sabie va aduce în ţară medalia de argint, după ce s-au bătut în finală cu Corea.

România a revenit pe podiumul olimpic la haltere după 16 ani după ce Răzvan Martin a câştigat medalia de bronz. A şasea medalie a României a fost tot un argint şi tot cu greutate. Roxana Cocos a ridicat în total 257 kg şi a făcut fericită o naţiune întreagă.

Au fost şi dezamăgiri mari. La scrimă, acolo unde toată lumea aştepta cel puţin o medalie de aur nu am luat nimic. La fel s-a întâmplat şi la kaiac canoe.