Antena 3 CNN Sport Victorie pentru Irina Begu! Tenismena s-a calificat în sferturile turneului WTA din China

Sursa foto: foto: Facebook/ Irina Begu
03 Ian 2018   •   08:45

Irina Begu a primit o veste extraordinară miercuri, și anume că s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Shenzhen din China. Tenismena româncă a învins-o în meci pe rusoaica Ekaterina Alexandrova, cu scorul 4-6, 6-1, 6-2.

Begu a reuşit 3 aşi, faţă de 6 ai adversarei, şi a făcut 5 duble greşeli, în timp ce Alexandrova a făcut 7.

Românca şi-a asigurat un cec de 13.121 dolari şi 60 de puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe unguroaica Timea Babos, cap de serie numărul opt. Begu are 2-1 în duelurile cu jucătoarea maghiară, pe care a mai învins-o în 2012, în primul tur la Fes (Maroc), cu 7-6 (3), 6-3, şi în 2016 în finală la Florianopolis (Brazilia), cu 2-6, 6-4, 6-3.

Sursă: Agerpres