Un italian a fost reţinut miercuri seară pe Aeroportul Internaţional Mihail Kogălniceanu, cu un cartuş în bagaje. Bărbatul a fost prins de poliţie în punctul de control al aeroportului, în timp ce se îmbarca spre Italia.
Turistul italian le-a declarat autorităţilor că a uitat cartuşul în geantă, după ce a participat la o partidă de vânătoare.
Italianul s-a ales cu dosar penal pentru nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor.
În urmă cu cinci zile, pe acelaşi aeroport, un alt vânător italian a fost depistat cu 5 cartuşe, rătăcite în bagaje. Ambii sunt cercetaţi acum în libertate.
Antena 3
Italian cu un cartuş în bagaje, reţinut pe Aeroportul Mihail Kogălniceanu
-
Max Biaggi, campion mondial pentru a cincea oară
26 Sep, 21:16 | 0 comentarii
-
Un bărbat a fost rănit la o demonstraţie militară. Omului i-a explodat un proiectil artizanal în mână
26 Mai, 15:25 | 0 comentarii -
Craiova. Patru tineri au fost prinşi în flagrant când furau 200 de litri de combustibil dintr-un tractor
26 Mai, 13:47 | 0 comentarii -
IGSU: Peste 800 de gospodării au fost inundate în ultimele 24 de ore
26 Mai, 13:19 | 1 comentarii -
GSP.roCe l-a impresionat pe Bute la cîntarul oficial: "A fost incredibil"
-
Harghita. Peste 125.000 de pelerini asistă la slujba de Rusaliile catolice, pe muntele Şumuleul Mic
26 Mai, 13:08 | 1 comentarii -
Medicii dermatologi avertizează: Solarele sunt mai nocive ca fumatul
26 Mai, 11:55 | 1 comentarii
-
@nostradamus, degeaba te ocoșești, e corect "cartuș", e uzual. Vroiai să spună "un ansamblu cartuș-glonț-pulbere-capsă funțional"?
Era un cartuș netras, deci ilegal, deci dosar și altă dată să fie atent.
Un cartuș tras nu ar fi fost ilegal,
E adevărat că ziariștii fac multe greșeli când e vb. de arme dar nici așa, să cauți nod în papură ca un poponaut! -
Or fi cartuse de tigari? Dupa cum se exprima dl/dna reporter nu iti dai seama
-
este corect "cartus", nostradamus cartus este unul functional, nu a fost vorba de un "cartus gol". Tu ce pui in incarcator, nu cartuse? Cred ca pui doar gloante. Specialistule.
-
Pentru Basescu as avea nevoie numai de un singur cartus. Nu pot sa platesc in bani da ma revansez cu salvarea tarii de un asemenea conducator alcoolic si dement. Va convine?
-
aolueuuu.. ce de specialisti....mei, ce puteam eu intelege din EXPRIMARE .. cuvantul CARTUS....???? ori e UN glonte folosit, ori .. unul NEfolosit....o tigara.. sau un MUC de tigara? ca dati cu mucii... pe acilea....
* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate
vezi articolul in HTML5






si o fi impuscat GEANTA? de obicei, cartusul ramane dupa ce tragi cu glontzul...