Inteligenţă şi patriotism par a fi cuvintele care descriu cel mai bine lotul olimpicilor români care au obţinut aurul la Moscova.
Olimpicii români la chimie medaliaţi cu aur în Rusia au fost invitaţi marţi, la emisiunea Sinteza zilei, de la Antena 3, unde fiecare dintre elevi şi-a spus povestea succesului.
Unii dintre ei au spus că îşi doresc, ca atunci când vor fi adulţi, să poată ajuta lumea, însă să rămână în România.
Lotul olimpic de chimie al României a fost însoţit şi de două dintre profesoare, care i-au lăudat pe câştigători şi s-au arătat mândre de rezultatele obţinute de elevii români.
Ştiri video recomandate
Fanatik
Antena Sport
Observator News
Longevity Magazine
Citește mai multe din Actualitate
Povestea unei laureate Nobel despre supraviețuirea în România lui Ceaușescu: „Securitatea era o colosală Stație a Fricii”Publicat acum 6 ore si 39 minute
Se modifică din nou Codul Rutier. În ce situație șoferii nu ar mai fi obligați să prezinte actele la cererea Poliției RutierePublicat acum 10 ore si 6 minute
Codul roșu de ploi a făcut prăpăd în Craiova: Au căzut peste 100 litri/mp, apa a ajuns la geamurile mașinilor. Imaginile dezastruluiPublicat acum 11 ore si 47 minute
Cutremur, marţi, în România. Ce magnitudine a avut şi unde s-a produsPublicat acum 11 ore si 49 minute