Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Scrimă: Radu Dărăban, campion naţional la floretă individual masculin

Scrimă: Radu Dărăban, campion naţional la floretă individual masculin

21 Apr 2015   •   08:48

Scrimerul Radu Dărăban (CS Universitatea Cluj-Napoca) a câştigat titlul la floretă, luni, după ce l-a învins în finala Campionatului Naţional de floretă pe colegul său Bogdan Dascălu (CS Universitatea Cluj-Napoca) cu 15-7, la Sala de scrimă Floreasca din Bucureşti, scrie Agerpres.

Dărăban cucereşte al doilea titlu naţional consecutiv, după ce anul trecut a câştigat finala cu Iulian Teacă (CSU Poli Timişoara). În 2013, când evolua la Steaua, Dărăban a pierdut finala cu coechipierul său Virgil Sălişcan.

În semifinale, Radu Dărăban a trecut de alt component al echipei CSU, Gerard Tuzhanyi, cu 15-5, în timp ce Bogdan Dascălu a dispus de Alexandru Georgescu (CSA Steaua), cu 15-5. Învinşii au obţinut medaliile de bronz. La competiţie s-au aliniat 29 de sportivi, potrivit Federaţiei Române de Scrimă.

Sâmbătă, Radu Dărăban câştigase, pentru a patra oară, Trofeul Pellegrini.

Marţi, 21 aprilie, are loc proba pe echipe la masculin.