Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Auto/Moto Nico Rosberg A CÂŞTIGAT Marele Premiu al Austriei

Nico Rosberg A CÂŞTIGAT Marele Premiu al Austriei

Sursa foto: Foto: Agerpres/Xinhua
22 Iun 2014   •   16:45
Germanul Nico Rosberg de la Mercedes a câştigat, duminică, Marele Premiu al Austriei, a opta etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, el fiind urmat de coechipierul său Lewis Hamilton (Marea Britanie) şi de finlandezul Valtteri Bottas de la Williams.
Pe locul patru s-a clasat brazilianul Felipe Massa (Williams), plecat din pole-position, spaniolul Fernando Alonso (Ferrari) a fost al cincilea, iar mexicanul Sergio Perez (Force India) a trecut linia de sosire al şaselea.
Pe locul 7-10 s-au clasat în ordine danezul Kevin Magnussen (McLaren-Mercedes), australianul Daniel Ricciardo (Red Bull), germanul Nico Hulkenberg (Force India) şi finlandezul Kimi Raikkonen (Ferrari).
Cvadruplul campion mondial Sebastian Vettel (Germania/Red Bull) a abandonat.
Următoarea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, Marele Premiu al Marii Britanii, va avea loc între 4 şi 6 iulie la Silverstone.