Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Mexic, în semifinalele Gold Cup 2015, după o victorie controversată

Mexic, în semifinalele Gold Cup 2015, după o victorie controversată

20 Iul 2015   •   11:39

Echipele Mexicului și Panama se vor întâlni în semifinalele Gold Cup 2015, campionatul de fotbal al zonei CONCACAF, după ce s-au impus, duminică, pe MetLife Stadium, din East Rutherford (New Jersey), în meciurile din sferturile de finală ale competiţiei găzduite de SUA şi Canada.

Andres Guardado a înscris din penalty singurul gol pentru Mexic, în ultimele secunde suplimentare a reprizelor de prelungire, învingând astfel cu 1-0 Costa Rica.

Roy Miller a fost sancţionat pentru un fault controversat asupra lui Oribe Peralta, cu câteva secunde înainte ca partida să ajungă la loviturile de departajare. Guardado a transformat lovitura de pedeapsă şi a trimis sextupla campioană în semifinale, unde va întâlni Panama.

Panama a trecut la penalty-uri cu 6-5 de Trinidad şi Tobago, după ce la finalul a 120 de minute de joc scorul era 1-1.

În cealaltă semifinală se vor întâlni SUA şi Jamaica.