Antena 3 CNN Sport Tenis Maria Şarapova, eliminată în optimi de finală la Roland Garros

Maria Şarapova, eliminată în optimi de finală la Roland Garros

01 Iun 2015   •   14:28

Jucătoarea rusă de tenis Maria Şarapova, cap de serie numărul 2 şi locul 2 WTA, a ratat, luni, calificarea în sferturi de finală la Roland Garros, al doilea turneu de Grand Slam al anului, informează site-ul oficial al competiţiei.

Şarapova, deţinătoarea trofeului, a fost învinsă, în optimile de finală, cu scorul de 7-6 (3), 6-4, după o oră şi 49 de minute, de Lucie Safarova (Cehia), a 13-a favorită a competiţiei şi poziţia 13 în ierarhia mondială.

În sferturi de finală, Safarova o va întâlni pe Garbine Muguruza (Spania), cap de serie numărul 21 şi locul 20 WTA, care a trecut, cu scorul de 6-3, 6-4, de Flavia Pennetta (Italia), a 28-a favorită a competiţiei şi poziţia 28 în ierarhia mondială.

Maria Şarapova a câştigat anul trecut turneul de la Roland Garros, după ce a învins-o, în finală, cu scorul de 6-4, 6-7 (5), 6-4, pe Simona Halep.