Antena 3 CNN Actualitate Buzoianu, despre directorul Romsilva care cere în instanță salarii cu dobândă: „E total rupt de realitate”

Buzoianu, despre directorul Romsilva care cere în instanță salarii cu dobândă: „E total rupt de realitate”

Cătălina Porumbel
2 minute de citit Publicat la 17:40 17 Iul 2025 Modificat la 18:13 17 Iul 2025
Fostul director general al Romsilva Teodor Țigan a luat 100.000 de euro primă de pensionare, iar apoi s-a reangajat. FOTO: Facebook Teodor Țigan

Ministra mediului, Diana Buzoianu, a comentat, joi, la Antena 3 CNN situația directorui Romsilva care și-a dat în judecată fostul loc de muncă după ce a primit 100.000 de euro primă de pensionare, cerând plata salariilor „cu dobândă”. Buzoianu spune că nu se așteaptă ca Teodor Țigan să câștige procesul pentru că asta ar însemna că „legile din România sunt făcute prost”. Buzoianu a mai spus și că „e greu să spui că e un caz izolat” și că mulți oameni „au fost obișnuiți să primească” și „statul s-a uitat în altă direcție”.

„Eu cred că nu și sper, nu pot să mă pronunț înaintea instanțelor dar dacă va câștiga un astfel de caz în instanță înseamnă că legile noastre sunt făcute foarte foarte prost. E total rupt de realitate, e imposibil să accepțiu că un om care s-a pensionat privind un beneficiu doar pentru că s-a pensionat de 100 de mii de euro, după s-a întors fără cocurs și acum e supărat că nu are un post perpetuu din care să câștige în fiecare lună niște mii de euro”.

Cătălina Porumbel: E un caz singular sau era o practică la Romsilva să iei beneficii uriașe și după se te reangajezi

Diana Buzoianu: În 2023, 113 milioane au fost date pentru aceste bonusuri de pensionare, în 2024 – 54 de milioane pentru că a ieșit scandalul și s-a blocat, la un moment dat, acordarea acestor bonusuri. Deci, cu greu poți să zici că e un caz izolat, a fost un caz din multe alte cazuri în care oamenii au fost obișnuiți să primească pentru că și-au negociat între ei aceste într-un contract colectiv condiții ultra-favorabile și statul s-a uitat în altă direcție, noi nu me mai uităm în altă direcție astăzi.

Cătălina Porumbel: Au fost tolerate de stat?

Diana Buzoianu: Păi bineînțeles că da, în momentul în care-ți dispar din bani publici 111 milioane de lei într-un singur an, 2023, pentru bonsuri de pensionare, nimeni nu se uită la asta, nimeni nu vede asta?

Cazul Teodor Țigan

Fostul director general al Romsilva, regia națională a pădurilor, Teodor Țigan, a dat în judecată organizația pe care a condus-o pentru că nu i-a mai prelungit contractul de muncă după ce se pensionase deja și încasase și prima de pensionare la retragerea din activitate. Țigan încasase, conform contractului său de muncă, un bonus de aproape 100.000 de euro brut. După pensionare, el s-a reangajat ca director la Direcția Silvică Arad de unde mai încasa salariu pe lângă pensie, conform unei investigații Rise Project.

În 2023, Țigan a încasat 74.000 lei brut pensie, dar și 825.000 lei brut în salarii de la regia statului care administrează pădurile publice. Conform informațiilor Rise, acesta a încasat bonusul de pensionare în decembrie 2023 fără informarea Romsilva central. Ulterior, a solicitat prelungirea contractului individual de muncă, aceasta fiind acceptată de două ori, până în iunie 2025.

În urmă cu patru luni, noua conducere a Romsilva a decis desfacerea contractului de muncă la DS Arad pentru că fostul șef al organizației beneficiase deja de prima de pensionare. Toate acestea în contextul în care DS Arad s-a numărat printre direcțiile silvice cu pierderi (s-a poziționat pe locul 39 cu un minu de 14 milioane de lei.

În aprilie, Teodor Țigan a dat în judecată RNP Romsilva și a cerut anularea deciziei prin care nu i s-a mai prelungit contractul și a cerut plata compensatorie a salariilor până la nivelul lunii iunie 2025. Conform Rise, acesta a denunțat nelegalitatea deciziei și a cerut despăgubiri calculate la rata inflației și cu dobânda aferentă.

Motivarea sa este că decizia a fost luată „intempestiv, discreționar și arbitrar”.

Citește mai multe din Actualitate
» Citește mai multe din Actualitate
TOP articole