Un român a câștigat peste jumătate de milion de lei la Noroc cu un bilet jucat online. Un alt câștig și la Loto 5/40
Publicat acum 11 ore si 30 minute
România este în pericol să devină un vast... deşert. Este semnalul de alarmă tras de Curtea Europeană de Conturi, care scrie într-un raport că peste o sută de mii de hectare de teren din Dobrogea, sudul Moldovei şi sudul Câmpiei Române au fost lovite de secetă extremă.
Fenomenul îngrijorător a început în 2008 şi se va accentua în viitor, mai spun specialiştii.
Ce este şi mai grav, potrivit raportului, este faptul că Uniunea Europeană nu are o strategie pentru combaterea acestui fenomen.
Cu fenomenul deşertificării se mai confruntă şi Portagalia, Spania şi Italia.