Antena 3 CNN Politică Alegeri prezidenţiale 2025 George Simion s-a dus în Polonia să se lupte cu neomarxiștii și Green Deal, la mitingul lui Karol Nawrocki

George Simion s-a dus în Polonia să se lupte cu neomarxiștii și Green Deal, la mitingul lui Karol Nawrocki

A.I.
3 minute de citit Publicat la 20:19 13 Mai 2025 Modificat la 20:53 13 Mai 2025
George Simion la mitingul lui Karol Nawrocki, în Polonia, marți, 13 mai 2025. Foto: Facebook / Karol Nawrocki

Liderul AUR, candidat în turul 2 prezidențial alături de Nicușor Dan, s-a dus, marți, în Polonia, la mitingul candidatului PiS pentru președinția acestei țări, Karol Nawrocki.

PiS - Partidul Lege și Justiție, naționalist-conservator, este aliat cu președintele polonez în exercițiu, Andrzej Duda, împotriva guvernului proeuropean al lui Donald Tusk.

Spre deosebire situația din România, unde Simion este cotat de sondaje în fața lui Nicușor Dan, în Polonia candidatul PiS este în urma celui proeuropean, Rafał Trzaskowski.

Pe 18 mai sunt alegeri prezidențiale în ambele țări: turul 1 în Polonia și turul 2 în România.

La mitingul lui Karol Nawrocki, George Simion rostit, citind de pe o foaie, cu telefonul în mână, câteva cuvinte în limba poloneză. Ulterior, a vorbit în engleză, cu pauze, pentru ca spusele sale să fie traduse mulțimii.

Simion și-a luat angajamentul de face "zilnic" campanie pentru candidatul PiS "după ce va fi ales președinte" în România. 

El a subliniat că o victorie a curentului suveranist în România "nu va fi de ajuns" și că românii suveraniști au nevoie de "frați și prieteni" în toată Europa.

Liderul AUR a vorbit circa 10 minute la manifestația politicianului polonez.

El a fost invitat, marți seară, la dezbaterea directă cu Nicușor Dan de la Antena 3 CNN, dar a ales să nu se prezinte.

George Simion, în Polonia: Birocrații care nu au fost aleși încearcă să fure democrația din România

Discursul lui Simion în Polonia, în continuare.

"Îmi cer scuze că nu vorbesc prea bine minunata dvs limbă. Aveți o țară minunată. Am vizitat-o de 20 de ori. Aici este Piața Libertății și sunt onorat să fiu aici, cu dumneavoastră.

Birocrații care nu au fost aleși încearcă să fure democrația din România. Dar românii s-au ridicat pentru libertate, la fel cum polonezii s-au ridicat împotriva comunismului. În România, îi respectăm pe luptătorii anticomuniști din Polonia, din Sindicatul Solidaritatea și pe toți sfinții polonezi.

Acum a venit timpul ca noi să luptăm din nou pentru libertate, pentru drepturile noastre, pentru familia noastră creștină, pentru țările noastre. Împreună, luptăm pentru libertate, și nu vrem să decidă alții pentru noi.

George Simion, în Polonia: Nu vom lăsa să se întâmple neomarxismul și Green Deal-ul

Peste tot în Europa, popoarele se trezesc și nu vom lăsa ideologia neomarxistă și Green Deal-ul să se întâmple. Asta este o nouă formă de comunism. Ne vom opune migrației ilegale, vom opri schimbarea anti-americană în Europa... (se oprește și scandează Donald Trump odată cu mulțimea, n.r.).

Donald Trump nu este doar o persoană, ci este un simbol al libertății care acoperă întreaga lume liberă. Duminică, aici în Polonia și în România, avem alegeri prezidențiale. Cel mai puternic om din lume, Donald Trump, îl sprijină pe Karol Nawrocki.

Suntem în România în al doilea tur.

Mi-am întrerupt campania în România pentru a fi aici, alături de voi. Pentru că nu e vorba doar de România. Dacă voi învinge în România, duminică - și, cu ajutorul lui Dumnezeu, voi învinge - nu va fi de ajuns. Avem nevoie de prieteni, de frați. Suntem frați! Vrem respect pentru muncitorii din minele de cărbune, în Polonia și România. Vrem respect pentru fermierii din ambele țări.

Vă promit că, în calitate de nou președinte român, voi veni zilnic pentru a face campanie pentru Karol Nawrocki, pentru că el trebuie să fie noul președinte al Poloniei. Dacă vin din România în ultima săptămână a campaniei pentru a fi aici cu voi, pentru Karol Nawrocki, vă rog să faceți la fel.

Fiecare patriot polonez să-l susțină pe Karok Nawrocki. Avem eroi din trecut care știu foarte bine ce înseamnă libertatea (...) Pentru eroii noștri, pentru țările noastre, vom învinge: Karol Nawrocki președinte!"

Candidatul PiS i-a mulțumit lui Simion pentru susținere.

"Îi mulțumesc lui George, ce face el e foarte important. Vom învinge pentru România, pentru Polonia, pentru Europa", a spus Karol Nawrocki.

Citește mai multe din Alegeri prezidenţiale 2025
» Citește mai multe din Alegeri prezidenţiale 2025
TOP articole