Antena 3 CNN Externe Rusia intră în spațiul aerian al unei țări NATO cu un Sukhoi Su-35 după ce autoritățile au încercat să rețină un vas din flota Moscovei

Rusia intră în spațiul aerian al unei țări NATO cu un Sukhoi Su-35 după ce autoritățile au încercat să rețină un vas din flota Moscovei

A.I.
<1 minut de citit Publicat la 21:28 14 Mai 2025 Modificat la 21:29 14 Mai 2025
Avion rus de vânătoare Sukhoi. Imagine cu caracter ilustrativ. Foto: Hepta

Un avion de vânătoare rusesc Sukhoi Su-35 a intrat în spațiul aerian al Estoniei, declanșând alarma la nivelul forțelor armate ale acestei țări membră UE și NATO, arată surse din capitala Tallinn.

Incidentul s-a petrecut pe 13 mai, în apropierea peninsulei Juminda.

Potrivit părții estoniene, avionul nu avea plan de zbor, transponderul (dispozitiv ce emite un semnal ce permite localizarea unei aeronave, n.r.) era oprit iar pilotul a ignorat contactul radio.

Aeronave F-16 ale Poliției aeriene NATO în regiunea baltică au fost ridicate de la sol pentru a identifica aeronava străină.

În urma incidentului, Estonia l-a convocat pe însărcinatul cu afaceri al Rusiei la Tallinn.

La rândul său, Rusia pretinde că aeronava sa militară a intervenit după ce marina estoniană ar fi încercat să rețină un petrolier din așa-numita "flotă fantomă" a Moscovei.

Este vorba de navele sub pavilion străin cu care Moscova încearcă să-și transporte țițeiul supus sancțiunilor internaționale, ca urmare a războiului din Ucraina.

Vasul detectat de estonieni naviga sub pavilion gabonez în ape internaționale în Golful Finlandei, în drum spre portul rus Primorsk.

Citește mai multe din Externe
» Citește mai multe din Externe
TOP articole