Antena 3 CNN Externe Diaspora Un român și doi moldoveni și-au făcut o rețea ilegală de curierat în Italia. Aglomerația dintr-o parcare i-a dat de gol

Un român și doi moldoveni și-au făcut o rețea ilegală de curierat în Italia. Aglomerația dintr-o parcare i-a dat de gol

N.B.
1 minut de citit Publicat la 11:31 24 Iul 2025 Modificat la 11:37 24 Iul 2025
dubla plina de pachete si un barbat care incarca alte colete
Polţiştii italieni au reuşit să îi prindă în flagrant pe cei trei suspecţi, în momentul în care cele trei dube erau pregătite de plecare. Sursa foto: Getty Images (poza cu caracter ilustrativ)

Un român și doi moldoveni au fost descoperiți de poliția locală din Bresso, un oraș situat în zona metropolitană de nord a orașului Milano, în timp ce efectuau transporturi ilegale de colete către România și Moldova.

Operaţiunea poliţiei a avut loc în data de 19 iulie 2025, în parcarea unui centru sportiv, unde mai mulți localnici au sesizat în repetate rânduri un trafic suspect de persoane și vehicule, în special la sfârșit de săptămână.

Astfel trei echipaje ale poliției locale au efectuat un control în zonă și au depistat trei transportatori care îşi desfăşurau activitatea fără nicio autorizație legală, fără respectarea normelor de transport internațional și fără licențele necesare pentru desfășurarea unei activități comerciale de acest tip, relatează Milano today.

Polţiştii italieni au reuşit să îi prindă în flagrant pe cei trei suspecţi, în momentul în care cele trei dube, înmatriculate pe numele unor rude sau ale unor prieteni ai șoferilor, erau deja pline cu pachete şi pregătite pentru plecare.

Ba mai mult unul dintre cei trei transportatori a încercat să îi inducă în eroare pe poliţiştii italieni prezentându-le acestora o autorizație care s-a dovedit ulterior a fi falsă, iar documentul a fost imediat confiscat de polițiști.

Toți cei trei șoferi au primit sancţiuni financiare care se ridică la suma de 12.000 de euro. În plus vehiculele cu care realizau cursele au fost puse sub sechestru.

Ancheta continuă pentru a stabili dacă în spatele activității se află o rețea organizată de transport ilegal sau dacă este vorba despre acțiuni individuale.

Ştiri video recomandate
×

Fanatik

Antena Sport

Observator News

Parteneri
x close