LG Display din Coreea de Sud şi AU Optronics Corp (Taiwan) au început luna trecută procţia ecranelor LCD pentru noua gamă de iPad de la Apple.
Dispozitivul pentru care au început să lucreze furnizorii asiatici măsoară 7,85 inchi, cu aproape doi mai mic decât cel de 9,7 al iPad-ului, care nu a suferit modificări de la lansarea primului model din 2010.
iPad-ul diminutivat este reacţia celei mai valoroase companii din lume la produsele concurente ale celor de la Google şi Amazon, care au lansat tablete PC mai mici şi mai accesibile din punct vedere al preţului faţă de produsele Apple.
În luna iulie, Google, deja cel mai mare competitor al Apple pe partea de software datorită sistemului de operare Android, a lansat Nexus 7, o tabletă cu un ecran de 7 inch care costă 199 de dolari. Luna trecută, Amazon a lansat noua generaţie de Kindle Fire, tablete ale căror preţuri pornesc de la 159 de dolari. Cel mai nou iPad de la Apple costă de la 499 de dolari în sus.
Ştiri video recomandate