Antena 3 Show Showbiz Mai sunt câteva ore până la Premiile Oscar. Avatar şi The Hurt Locker sunt marile favorite din acest an (VIDEO)

Mai sunt câteva ore până la Premiile Oscar. Avatar şi The Hurt Locker sunt marile favorite din acest an (VIDEO)

07 Mar 2010   •   19:16
Mai sunt câteva ore până la Premiile Oscar. Avatar şi The Hurt Locker sunt marile favorite din acest an (VIDEO)
Sursa foto: oscar

Milioane de oameni vor viziona decernarea premiilor Oscar din acesta an care va avea loc la ora 3, ora României. Gazdele evenimentului vor fi cunoscuţii actori Steve Martin şi Alec Baldwin.

Specialiştii încă fac calcule în ceea ce priveşte marele câştigător al serii. Favoritele sunt superproducţia "Avatar", a lui James Cameron, şi filmul fostei sale soţii Kathryn Bigelow, "The Hurt Locker".

"Avatar" a încântat publicul din toată lumea şi a devenit cel mai profitabil film din istorie, cu încasări de două miliarde şi jumătate de dolari.

Filmul ?The Hurt Locker? al regizoarei Kathryn Bigelow poate scrie istorie.

Lungmetrajul a fost realizat cu unul dintre cele mai mici bugete de la Hollywood şi a câştigat şase premii BAFTA. Filmul, care prezintă drama unei echipe de genişti americani, se anunţă a fi marea surpriză a acestui an.

Toate calculele ar putea fi răsturante de filmul excentricului Quentin Tarantino, ?Inglorious Basterds?. Filmul, al cărui protagonist este Brad Pitt, a fost foarte apreciat de publicul din toată lumea şi s-a instalat timp de săptămâni bune în fruntea box-office-ului din Statele Unite.

Iată lista nominalizărilor la Oscar:

Cel mai bun film:


  • Avatar
  • The Blind Side
  • District 9
  • An Education
  • The Hurt Locker
  • Inglourious Basterds
  • Precious
  • A Serious Man
  • Up
  • Up In The Air


Cel mai bun regizor:

  • James Cameron pentru "Avatar"
  • Kathryn Bigelow pentru "The Hurt Locker"
  • Lee Daniels pentru "Precious"
  • Quentin Tarantino pentru "Inglourious Basterds"
  • Jason Reitman pentru "Up in the Air"


Cel mai bun actor într-un rol principal:

  • Jeff Bridges (Crazy Heart)
  • George Clooney(Up in the Air)
  • Colin Firth (A Single Man)
  • Morgan Freeman (Invictus)
  • Jeremy Renner (The Hurt Locker)


Cea mai bună actriţă într-un rol principal:

  • Sandra Bullock (The Blind Side)
  • Helen Mirren (The Last Station)
  • Carey Mulligan (An Education)
  • Gabourey Sidibe (Precious)
  • Meryl Streep (Julie & Julia)


Cel mai bun actor în rol secundar:

  • Matt Damon (Invictus)
  • Woody Harrelson (The Messenger)
  • Christopher Plummer (The Last Station)
  • Stanley Tucci (The Lovely Bones)
  • Christoph Waltz (Inglourious Basterds)


Cea mai bună actriţă în rol secundar:

  • Penelope Cruz (Nine)
  • Vera Farmiga (Up in the Air)
  • Maggie Gyllenhaal (Crazy Heart)
  • Anna Kendrick (Up in the Air)
  • Mo'Nique (Precious)


Cel mai bun film de animatie:

  • "Coraline"
  • "Fantastic Mr. Fox"
  • "The Princess and the Frog"
  • "The Secret of Kells"
  • "Up"


Cel mai bun film străin:

  • "Ajami" Israel
  • "El Secreto de Sus Ojos" Argentina
  • "The Milk of Sorrow" Peru
  • "Un Prophete" Franţa
  • "The White Ribbon" Germania


Cel mai bun scenariu original:

  • Mark Boal: The Hurt Locker
  • Quentin Tarantino: Ingloourious Basterds
  • Alessandro Camon şi Oren Moverman: The Messenger
  • Joel Coen şi Ethan Coen: A Serious Man
  • Bob Peterson, Pete Docter: Up


Cel mai bun scenariu adaptat:

  • Neill Blomkamp şi Terri Tatchell: District 9
  • Nick Hornby: An Education
  • Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche: In the Loop
  • Geoffrey Fletcher: Precious: Based on the Novel ?Push' by Sapphire
  • Jason Reitman şi Sheldon Turner: Up in the Air


Cea mai bună regie artistică:

  • Rick Carter şi Robert Stromberg: Avatar
  • Dave Warren şi Anastasia Masaro: The Imaginarium of Doctor Parnassus
  • John Myhre: Nine
  • Sarah Greenwood: Sherlock Holmes
  • Patrice Vermette: The Young Victoria


Cea mai bună imagine:

  • Mauro Fiore: Avatar
  • Bruno Delbonnel: Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Barry Ackroyd: The Hurt Locker
  • Robert Richardson: Inglourious Basterds
  • Christian Berger: The White Ribbon


Costume:

  • Janet Patterson: Bright Star
  • Catherine Leterrier: Coco before Chanel
  • Monique Prudhomme: The Imaginarium of Doctor Parnassus
  • Colleen Atwood: Nine
  • Sandy Powell: The Young Victoria


Cel mai bun documentar:

  • Anders Řstergaard şi Lise Lense-Mřller: Burma VJ
  • The Cove
  • Robert Kenner şi Elise Pearlstein: Food, Inc.
  • Judith Ehrlich şi Rick Goldsmith: The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers
  • Rebecca Cammisa: Which Way Home


Cel mai bun documentar scurt metraj:

  • Jon Alpert şi Matthew O'Neill: China's Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province
  • Daniel Junge şi Henry Ansbacher: The Last Campaign of Governor Booth Gardner
  • Steven Bognar şi Julia Reichert: The Last Truck: Closing of a GM Plant
  • Roger Ross Williams şi Elinor Burkett: Music by Prudence
  • Bartek Konopka şi Anna Wydra: Rabbit ŕ la Berlin


Cel mai bun montaj:

  • Stephen Rivkin, John Refoua şi James Cameron: Avatar
  • Julian Clarke: District 9
  • Bob Murawski şi Chris Innis: The Hurt Locker
  • Sally Menke: Inglourious Basterds
  • Joe Klotz: Precious: Based on the Novel ?Push' by Sapphire


Machiaj:

  • Aldo Signoretti şi Vittorio Sodano: Il Divo
  • Barney Burman, Mindy Hall şi Joel Harlow: Star Trek
  • Jon Henry Gordon şi Jenny Shircore: The Young Victoria


Muzică (Partitură originală):

  • James Horner: Avatar
  • Alexandre Desplat: Fantastic Mr. Fox
  • Marco Beltrami şi Buck Sanders: The Hurt Locker
  • Hans Zimmer: Sherlock Holmes
  • Michael Giacchino: Up


Muzică (Cântec original):

  • Randy Newman: "Almost There" din The Princess and the Frog
  • Randy Newman: "Down in New Orleans" din The Princess and the Frog
  • Reinhardt Wagner: "Loin de Paname" din Paris 36
  • Maury Yeston: "Take It All" din Nine
  • Ryan Bingham şi T Bone Burnett: "The Weary Kind (Theme from Crazy Heart)" din Crazy Heart


Scurt metraj animat:

  • French Roast: Fabrice O. Joubert
  • Granny O'Grimm's Sleeping Beauty: Nicky Phelan and Darragh O'Connell
  • The Lady and the Reaper (La Dama y la Muerte): Javier Recio Gracia
  • Logorama: Nicolas Schmerkin
  • A Matter of Loaf and Death: Nick Park


Scurt metraj acţiune:

  • The Door: Juanita Wilson şi James Flynn
  • Instead of Abracadabra: Patrik Eklund şi Mathias Fjellström
  • Kavi: Gregg Helvey
  • Miracle Fish: Luke Doolan şi Drew Bailey
  • The New Tenants: Joachim Back şi Tivi Magnusson


Sunet:

  • Avatar: Christopher Boyes şi Gwendolyn Yates Whittle
  • The Hurt Locker: Paul N.J. Ottosson
  • Inglourious Basterds: Wylie Stateman
  • Star Trek: Mark Stoeckinger şi Alan Rankin
  • Up: Michael Silvers şi Tom Myers


Mixaj:

  • Avatar: Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson şi Tony Johnson
  • The Hurt Locker: Paul N.J. Ottosson şi Ray Beckett
  • Inglourious Basterds: Michael Minkler, Tony Lamberti şi Mark Ulano
  • Star Trek: Anna Behlmer, Andy Nelson şi Peter J. Devlin
  • Transformers: Revenge of the Fallen: Greg P. Russell, Gary Summers şi Geoffrey Patterson


Efecte vizuale:

  • Avatar: Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham şi Andrew R. Jones
  • District 9: Dan Kaufman, Peter Muyzers, Robert Habros şi Matt Aitken
  • Star Trek: Roger Guyett, Russell Earl, Paul Kavanagh şi Burt Dalton.


Iată şi clipuri de prezentare ale filmelor ce se regăsesc în textul de mai sus:

Avatar


The Hurt Locker


The Blind Side


Up in the Air


Precious


District 9


Inglourious Basterds


An Education


A serious man


Up


Invictus


Julie & Julia


Nine


Star Trek


Antena3.ro



Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0744.882.200 pe Whatsapp sau Signal

×
Parteneri
x close