Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Andreea Ogrăzeanu a cucerit medalia de bronz în proba de 100 de metri, la Jocurile Mondiale Universitare

de M.T.    |    09 Iul 2013   •   09:48

Andreea Ogrăzeanu a adus, luni, cea de-a doua medalie a României la Jocurile Mondiale Universitare de la Kazan (Rusia), reuşind să se claseze pe locul 3 în proba de 100 de metri.

Românca a fost cronometrată în 11 secunde şi 41 de sutimi, cel mai bun rezultat personal al anului), fiind întrecută de Aunyelay Scott (SUA), cu 11.28, şi de Lina Gricikaite (Lituania), cu 11.32.

Înainte de participarea la Jocurile Mondiale Universitare, Ogrăzeanu a reuşit să îndeplinească baremul la 200 de metri pentru Campionatele Mondiale de la Moscova, care vor avea loc în lunga august.

Tot luni, în proba de săritură în lungime, Cornelia Deiac s-a clasat pe locul patru, cu 6,36 metri.

Medalia de aur a probei a revenit campioanei europene de sală, Daria Klişina (Rusia), cu 6,90 metri, urmată de compatrioata sa, Elena Sokolova (6,73 metri) şi de Michelle Weitzel (Germania, 6,56 metri).

Cealaltă reprezentantă a României la săritura în lungime, Cristina Sandu, a ocupat locul 10, cu 6,20 metri.

Prima medalie a României la Kazan a fost adusă duminică, de spadasina Simona Pop, care a cucerit de asemenea bronzul.