Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Baschet Boston - Sacramento: 119-100, a noua victorie consecutivă pentru Celtics în NBA

Boston - Sacramento: 119-100, a noua victorie consecutivă pentru Celtics în NBA

Sursa foto: Rajon Rondo, baschetbalist Boston Celtics
29 Ian 2009   •   11:48

Boston Celtics este, fără îndoială, o echipă a contrastelor. Victoria de miercuri, acasă, cu Sacramento Kings este a noua consecutivă pentru campionii NBA, dar fanii, cu siguranţă, nu pot uita prea uşor seria neagră prin care echipa tracea în urmă cu mai puţin de o lună. Pentru Celtics, în acest sezon, nu există perioade mixte, victoriile şi înfrângerile întâlnindu-se foarte rar între ele.
Meciul de pe arena TD Banknorth Garden din Boston punea faţă în faţă două echipe aflate în situaţii total diferite. Dacă gazdele nu mai pierduseră de opt partide, oaspeţii nu mai câştigaseră de şase. Cu toate aceste, Kings au început bine partida, reuşind chiar să conducă la 8 puncte în minutul 10.
Avea să fie un foc de paie, însă, Rajon Rondo (24 de puncte şi 9 assisturi) şi Eddie House (28 de puncte) asigurându-se că nu va se va întâmpla ceva neprevăzut. Al doilea sfert a fost unul câştigat fără drept de apel, 40-19, de către Celtics, care s-au impus, în final, la o confortabilă diferenţă de 19 puncte. Kings, de la care Jason Thompson s-a evidenţiat printr-un double-double (21 de puncte şi 11 recuperări), nu au putut să facă faţă, afundându-se în clasamentul Conferinţei de Vest cu 10 victorii şi 37 de înfrângeri.
Boston, însă, poate din nou să înceapă să spere la primul loc în Conferinţa de Est, fiind la mică distanţă de liderul Cleveland Cavaliers, care va juca, joi, derby-ul cu Orlando Magic, echipa de pe locul 3.